Dodatkowe informacje o szkole i środowisku
Publiczne Gimnazjum im. Armii Krajowej w Lubiążu mieści się na II piętrze budynku Szkoły Podstawowej. Posiada do własnej dyspozycji 6 sal dydaktycznych i pracownię internetową. Świetlica, biblioteka, stołówka, sala gimnastyczna i zespół boisk wykorzystywane są wspólnie ze szkołą podstawową.
Obwód szkolny gimnazjum obejmuje Lubiąż oraz 7 najbliższych miejscowości. Sam Lubiąż liczy 2,3 tyś. mieszkańców, cały obwód szkolny 4,05 tyś. mieszkańców.
Aktualnie w 6 oddziałach klasowych uczy się 167 uczniów. Z ogólnej liczby 45% to uczniowie dojeżdżający, którzy dowożeni są autobusami kursowymi PKS.
W Lubiążu obok gimnazjum oraz szkoły podstawowej znajduje się jeszcze kilka innych instytucji należących do sfery budżetowej takich jak: żłobek z oddziałem przedszkolnym, dom kultury, ośrodek zdrowia oraz duży szpital psychiatryczny. Nie ma natomiast żadnych zakładów przemysłowych i produkcyjnych, w związku z czym większość mieszkańców zmuszona jest do poszukiwania pracy poza miejscem zamieszkania. Poziom bezrobocia przekroczył 20%. Wśród mieszkańców dostrzec można duże zróżnicowanie zarówno pod względem możliwości finansowych, jak i poziomu wykształcenia. Zdarzają się rodziny borykające się z problemem ubóstwa i alkoholizmu, co negatywnie wpływa na poziom uspołecznienia i osiągnięcia szkolne uczniów z tych rodzin.
Proces powstawania szkoły, jako nowej placówki edukacyjnej opierał się na szczegółowym rozpoznaniu oczekiwań i potrzeb jej przyszłych klientów. Przeprowadzona szczegółowa analiza wykazała silne poczucie tożsamości lokalnej i narodowej połączone z potrzebą utworzenia nowoczesnej placówki, spełniającej standardy jednoczącej się Europy. W odpowiedzi na powyższe opracowany został program wychowawczy, którego głównymi filarami są poczucie patriotyzmu i regionalizmu – Gimnazjum w Lubiążu było jednym z pierwszych w kraju, które opracowało własne logo, barwy, otrzymało imię oraz sztandar. Już po roku funkcjonowania wprowadzono nauczanie dwóch języków obcych (niemieckiego obowiązkowo i francuskiego fakultatywnie). Równocześnie podjęto współpracę z Wydziałem Kultury Ambasady Francji i przystąpiono do programu promocji języka i kultury francuskiej, wynikiem czego było uzyskanie sporych środków na podręczniki i pomoce dydaktyczne. Równolegle nawiązane zostały kontakty z dawnymi mieszkańcami Lubiąża i okolic zamieszkującymi w Paderborn oraz z Muzeum i Ośrodkiem Kultury "Haus Schlesien" w Konigswinter. Dzięki tej współpracy biblioteka szkolna wzbogaciła się o cenne materiały dotyczące historii Lubiąża i okolic.
Utworzona została także nowoczesna pracownia komputerowa dającą uczniom i nauczycielom możliwość korzystania z internetu i poczty elektronicznej.
W ramach edukacji ekologicznej przystąpiono do akcji tworzenia społecznych ostoi przyrody, w wyniku której objęty został opieką i ochroną Lasek Św. Jadwigi. Działania te zostały nagrodzone na konkursie Opiekunów Przyrody Dolnego Śląska a na opracowany przez szkołę projekt utworzenia ścieżki edukacyjnej została przyznana dotacja z funduszu