Strategia rozwoju
Gminy Walim na lata
2000-2006
Walim, grudzień 1999r.
Opracowanie zawiera:
Wstęp
Wizerunek Gminy Walim
Założenia metodologiczne strategii
Wizja Gminy Walim
Analiza SWOT/PEST
Priorytety i czynniki rozwoju
Misja Gminy Walim
Wybór strategii rozwojowej
Cele główne – harmonogram i budżet
Zakończenie
Wstęp
Najważniejszym zadaniem samorządowych władz gminy jest opracowanie i realizacja koncepcji działania na rzecz długotrwałego rozwoju Gminy Walim. Niniejsza strategia wychodzi naprzeciw aspiracjom i dążeniom mieszkańców gminy tworząc podstawę ożywiania wszelkiej społecznej
i gospodarczej aktywności.
W pracach nad niniejszym dokumentem brał udział z pełnym zaangażowaniem zespół ludzi nazywany dalej Komitetem Sterującym (KoS), którego pomysły, wizje
i wiedza zostały wykorzystane przy opracowywaniu niniejszego dokumentu. Pomoc ze strony Zarządu Gminy oraz pracowników Urzędu Gminy w zbieraniu i kompletowaniu materiałów umożliwiła przeprowadzenie gruntownej i szczegółowej analizy stanu faktycznego, pozwalając na precyzyjne ustalenie odpowiedzi strategicznej z wyznaczeniem wizji i misji.
Okres powstawania Strategii nakładał się z intensywnymi pracami Zarządu Gminy nad budżetem, co miało dobre strony, ponieważ pozwalało przyjrzeć się budżetowi gminy
ze strategicznej perspektywy.
Komitet Sterujący, reprezentujący ogół mieszkańców Gminy Walim, dokonał w trakcie prac nad Strategią podstawowych wyborów, które stanowią wspólną deklarację mieszkańców Gminy Walim w realizacji misji dążenia do idealnej przyszłości opisanej przez wypracowaną wizję. W ciągu kolejnych siedmiu lat wizja będzie ogniskowała wszystkie wysiłki ludzi, którzy wytyczyli pożądany społecznie i gospodarczo kierunek rozwoju Gminy Walim.
W pracy nad strategią wykorzystano z powodzeniem uznane jako standardowe metody analizy SWOT/PEST a w warsztatach roboczych techniki wizualizacji, werbalizacji i burzy mózgów.
Podstawą do określania celów strategicznych było sformułowane wizji, misji
i priorytetów gminy w oparciu o wnioski wynikłe z analizy SWOT/PEST. Po dokonaniu selekcji
i wyłonieniu najwartościowszych dążeń strategicznych, Komitet Sterujący wybrał optymalną strategię z kilku opcji strategicznych. Przedstawiciele gminy pracujący wspólnie w Komitecie Sterującym dokonali wyboru najlepszej Strategii Rozwoju Gminy Walim w oparciu o szereg zastosowanych kryteriów optymalizacyjnych.
Powstała Strategia, mimo żmudnego i wymagającego sporego wysiłku procesu tworzenia, jest
w swojej konstrukcji dokumentem prostym i budzącym pozytywne emocje. Został on opracowany zgodnie z zasadą programowości oraz zasadą partnerstwa społecznego przyjętymi i ogólnie akceptowanymi dla tego rodzaju dokumentów strategicznych. Jako dokument o logicznym
i spójnym charakterze ma szansę, po dalszych konsultacjach i uzgodnieniach z szeroką reprezentacją mieszkańców gminy, uzyskać szerokie poparcie i wyzwolić drzemiący w lokalnej społeczności potencjał.
Aktywny udział przedstawicieli Komitetu Sterującego we wszystkich pracach nad przygotowaniem Strategii Rozwoju Gminy Walim zapewnia temu dokumentowi poczucie lokalnej własności i reprezentacji interesów społeczności gminnej. Wysoka ranga nadana procesowi tworzenia strategii pozwala mieć nadzieję, iż jej realizacją żywo będą zainteresowane wszystkie najważniejsze ugrupowania polityczne, społeczne i gospodarcze. Osiągnięto w ten sposób istotny
z punktu widzenia planowania strategicznego kryterium zgody i reprezentacji społecznej, co sprawia, że przygotowana Strategia jest dokumentem o charakterze roboczym, pozwalającym określać i przygotowywać projekty służące jej realizacji. Jako dokument, z którego korzystać będą wszystkie ugrupowania społeczne, polityczne i gospodarcze w trakcie kolejnych siedmiu lat, Strategia będzie przedmiotem monitoringu i ewaluacji.
Komitet Sterujący przykładał dużą wagę do kwestii aktualizowania zagadnień strategicznych i kontroli realizacji przyjętych celów strategicznych. Stąd też Strategia zawiera także opis procesów, które w przyszłości zostaną wykorzystane do monitorowania wdrażania celów oraz oceny rezultatów realizacji założeń strategicznych.
Strategia Rozwoju Gminy Walim dzięki zastosowanemu procesowi tworzenia oraz bogatej merytorycznie treści zapewnia sobie należytą nadrzędną pozycję wśród innych dokumentów
o charakterze planistycznym. Wszelkie kolejne działania podejmowane na rzecz rozwoju gminy powinny być zgodne z jej zapisami, gdyż stanowi ona spójny jednolity program rozwoju społeczno-gospodarczego. Dzięki temu jest ona również dokumentem posiadającym wyjątkowe walory edukacyjne.
Wizerunek Gminy Walim
Dane podstawowe Gminy Walim
- Powierzchnia (km2) 78,8
- Ludność 5906
- Gęstość zaludnienia (os/km2) 75
- Ludność produkcyjna 3557
- Bezrobotni 701
- Użytki rolne (ha) 4139
- Grunty rolne (ha) 1542
- Łąki i pastwiska (ha) 2580
- Lasy i grunty leśne (ha) 3125
- Sady (ha) 17
- Pozostałe (ha) 611
2. Charakterystyka ogólna
Gmina Walim leży u podnóża Gór Sowich w dolinie rzeki Walimka i położona jest
w południowo-wschodniej części Powiatu Wałbrzyskiego.
W skład Gminy wchodzi 9 sołectw: Glinno, Jugowice, Dziećmorowice, Michałkowa, Niedźwiedzica, Olszyniec, Rzeczka, Walim i Zagórze Śląskie.
Atutem Walimia i okolic jest korzystny mikroklimat, pomimo niewielkiej odległości od przemysłowego Wałbrzycha, a także warunki krąjobrazowe i ciekawe ukształtowanie terenu, które zezwalają na prowadzenie działalności rekreacyjnej przez cały rok.
Turystyczną wizytówką Gminy jest:
-Walim z zabytkowymi kamieniczkami oraz uruchomionym do zwiedzania kompleksem podziemnych sztolni